Премини на содржината

Спектакуларно непослушни

Скопје Прајд 2024 ќе се одржи на 22 јуни, во организација на Националната мрежа против хомофобија и трансфобија

Play Video

Skopje Pride 2022 AfterMovie

На третиот Скопје Прајд, што се одржа на 25 јуни 2022 година, во време на кризна состојба во светот исполнета со агресија, конфликти и омраза, зедоа учество илјадници насмеани и позитивни луѓе, припадници на ЛГБТИ заедницата и поддржувачи на борбата за еднакви права за сите.

Протестниот марш низ скопските улици се заокружи со забавна програма на Стадионот на АРМ во Градскиот парк, која ги славеше различностите и љубовта. Погледнете како изгледаше тоа низ објективот на камерите.

За парадата на гордоста

Skopje Pride

На 22 јуни 2024 година, во сабота, ќе се одржи петтата по ред Парада на гордоста во Скопје, во организација на Националната мрежа против хомофобија и трансфобија. Скопје Прајд е настан од и за ЛГБТ+ заедницата, но и за сите поддржувачи на борбата за еднаков третман на сите луѓе. Прајдот е протест, но и прослава, на која ги реафирмираме надежите за посолидарно, похумано и поправедно општество. Се гледаме на Прајд!

Поддржувачи

 
USAID
Council of Europe
European Union
Stockholm Pride
Ambassade de France à Skopje
KIN + CARTA
 

е-Билтен

Регистрирајте се на нашата мејлинг листа за да бидете во тек со новините и активностите

Забелешка: На вашата е-пошта ќе стигне порака од нас со линк на кој треба да кликнете за да ја комплетирате регистрацијата.

Апликација за волонтер

За почеток, претставете ни се.
Како можеме да ве контактираме?
Кои се вашите вештини и интереси?