Премини на содржината

Излези за љубов

Скопје Прајд 2022 ќе се одржи на 25 јуни, во организација на Националната мрежа против хомофобија и трансфобија

Play Video

Тука сме, горди сме

Втората парада на гордоста во Скопје (Скопје Прајд 2021) помина во весела атмосфера, без инциденти и со посетеност од преку две илјади луѓе меѓу кои, во знак на поддршка, маршираа претседателот на државата, министри од владата, политичари, претставници на дипломатскиот кор и други.

Протестниот марш низ скопските улици се заокружи со забавна програма на Школка во Градскиот парк, која ги славеше различностите и љубовта. Погледнете како изгледаше тоа низ објективот на камерите.

За парадата на гордоста

Skopje Pride

На 25 јуни 2022 година, во сабота, ќе се одржи третата по ред Парада на гордоста во Скопје, во организација на Националната мрежа против хомофобија и трансфобија. Скопје Прајд е настан од и за ЛГБТ+ заедницата, но и за сите поддржувачи на борбата за еднаков третман на сите луѓе. Прајдот е протест, но и прослава, на која ги реафирмираме надежите за посолидарно, похумано и поправедно општество. Се гледаме на Прајд!

Поддржувачи

 
THE TIME IS NOW
European Union
U.S. Embassy Skopje
Civil Rights Defenders
The Balkan Trust for Democracy
Norway
Foundation Open Society Macedonia
ILGA-Europe
Heinrich-Böll-Stiftung
ERA – LGBTI Equal Rights Association for the Western Balkans and Turkey
InterPride
European Pride Organisers Association
Romalitico
USAID
 

е-Билтен

Регистрирајте се на нашата мејлинг листа за да бидете во тек со новините и активностите

Забелешка: На вашата е-пошта ќе стигне порака од нас со линк на кој треба да кликнете за да ја комплетирате регистрацијата.

Апликација за волонтер

За почеток, претставете ни се.
Како можеме да ве контактираме?
Кои се вашите вештини и интереси?