Премини на содржината

Програма

Маршираме за на ЛГБТ+ луѓето!

Агенда на Прајдот

Скопје Прајд 2022 ќе се одржи на 25 јуни, сабота.

Парадата на гордоста во Скопје ќе започне со пристигнување на учесниците од 17:00 до 19:00 часот во паркот „Жена-борец“ (спроти Собрание на РСМ). По кратки обраќања на активисти и претставници на институции, следува марш по скопските улици пропратен со DJ сетови (19:00 – 20:00). Скопје Прајд 2022 ќе понуди богата културно-забавна програма, со музички настапи во живо, настапи на дрег кралици од земјата и од регионот и DJ сетови. Програмата на Стадионот на АРМ во Градски парк ќе почне во 20:30 и ќе трае до 01:00 часот, а водителка на програмата ќе биде актерката Наталија Теодосиева.

Правила и препораки

Забрането е внесување на остри и стаклени предмети, балони, пиротехника и оружје. Препорачуваме со себе да носите удобни чевли, вода и крема за заштита од сонце. Се гледаме на Прајд!

Маршрута

Од паркот „Жена-борец“ по улицата Димитрие Чуповски преку Рекорд – улица Даме Груев и булевар ВМРО до крстосницата пред мостот Гоце Делчев – булевар Илинденска покрај Влада – улица Ленинова покрај арена „Тоше Проески“ – крајна дестинација Стадион на АРМ

е-Билтен

Регистрирајте се на нашата мејлинг листа за да бидете во тек со новините и активностите

Забелешка: На вашата е-пошта ќе стигне порака од нас со линк на кој треба да кликнете за да ја комплетирате регистрацијата.

Апликација за волонтер

За почеток, претставете ни се.
Како можеме да ве контактираме?
Кои се вашите вештини и интереси?