Премини на содржината

Програма

Маршираме за на ЛГБТ+ луѓето!

Агенда на Прајдот

Скопје Прајд 2024 ќе се одржи на 22 јуни, сабота. Парадата на гордоста во Скопје ќе започне со пристигнување на учесниците од 17:00 часот во паркот „Жена-борец“ (спроти Собрание на Република Северна Македонија). Во 19:00 часот, по кратки поздравни говори, следува марш по скопските улици пропратен со DJ сетови. Скопје Прајд, како и изминатите години, ќе понуди богата културно-забавна програма, со музички настапи во живо, настапи на дрег кралици од земјата и од регионот и DJ сетови. Програмата на Стадионот на АРМ во Градски парк ќе почне во 20:30 и ќе трае до 01:00 часот. Повеќе за програмата во продолжение.

Правила и препораки

Забрането е внесување на остри и стаклени предмети, балони, пиротехника и оружје. Препорачуваме со себе да носите удобни чевли, вода и крема за заштита од сонце. Се гледаме на Прајд!

Маршрута

Од паркот „Жена-борец“ по улицата Димитрие Чуповски преку Рекорд – улица Даме Груев и булевар ВМРО до крстосницата пред мостот Гоце Делчев – булевар Илинденска покрај Влада – улица Ленинова покрај арена „Тоше Проески“ – крајна дестинација Стадион на АРМ

е-Билтен

Регистрирајте се на нашата мејлинг листа за да бидете во тек со новините и активностите

Забелешка: На вашата е-пошта ќе стигне порака од нас со линк на кој треба да кликнете за да ја комплетирате регистрацијата.

Апликација за волонтер

За почеток, претставете ни се.
Како можеме да ве контактираме?
Кои се вашите вештини и интереси?